Orłowo – moje miejsce na ziemi!

* * *

Orłowo. To miejsce w którym się wychowałam, do którego mam ogromny sentyment i nie wyobrażam sobie innego miejsca na ziemi. To tu nadal czuje się nastrój dawnego kurortu, dalekiego od turystycznego zgiełku i komercyjnego pędu. Mam nadzieję, że dzięki tym zdjęciom również i Wy będziecie się mogli choć trochę w nim zakochać.

Godzina 6:30. Resztka porannej mgły nad molem orłowskim

Zestaw porannych wędrówek

Klif orłowski. O tej porze roku nie ma dnia, żeby nie spotkać nowożeńców w trakcie sesji zdjęciowej

Kanapki, jajko na twardo i kawa z termosu. Śniadanie to podstawa!

Orłowska przystań rybacka. Dzielni rybacy wypływają w morze w środku nocy po to, by zapewnić swoim klientom świeżą rybę, a po udanym połowie we wczesnych godzinach porannych, wracają na plaże przy przystani rybackiej.

W ciągu tygodnia przychodzę tu po świeże ryby prosto z kutra. W zależności od połowu możemy trafić na świeże flądry, śledzie, sandacze lub sieje. Jest również możliwość kupienia wędzonych ryb – polecam pstrąga!

 

Rybacy do portu spływają ok. 7 rano, więc warto tu być już ok. 8:00 godziny

Na świeżą flądrę prosto z kutra jest wielu chętnych!

Tuż koło przystani rybackiej, przy siedzibie Liceum Plastycznego mieści się włoska restauracja Pizzeria Orłowska. To jedno z niewielu miejsc, gdzie siedząc przy stoliku w parku mamy widok na zatokę.

Przy restauracji sąsiaduje Galeria Debiut w której można podziwiać wystawy prac uczniów z Liceum Plastycznego

Ceramiczne flamingi wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego

Znużonym plażą polecam kawiarnię w Domku Żeromskiego. Domek ukryty jest wśród drzew porastających skarpę. Z okien wspaniale widać orłowskie molo, zabudowania gdańskiego portu, a w dniach, w których panuje dobra widoczność – także Półwysep Helski.

W kawiarni na parterze eksponowana jest wystawa archiwalnych fotografii ukazująca jak wyglądało ORŁOWO w latach 20. XX w., gdy mieszkał tu Stefan Żeromski z córką Moniką i jej mamą Anną oraz plansze przedstawiające życiorys, twórczość i pobyt pisarza w Orłowie. Wystawa w kawiarni dostępna codziennie w godz. 9-20.

 Na terenie ogródka kawiarnianego znajduje się mini skansen łodzi rybackich oraz wygodne kosze plażowe w których można na chwilę schować się przed światłem

Do zobaczenia w Orłowie!