Gosau, Austria

IMG_0568

* * *

Odkąd pamiętam wyjazdy zimowe sprawiały mi zawsze dużo radości. W podstawówce uczęszczałam do szkoły sportowej do żeńskiej klasy (sekcja biegaczek i siatkarek). Stałym zwyczajem po zakończeniu ferii zimowych, rozpoczynaliśmy dziesięciodniowy obóz sportowy, podczas którego narciarstwo było obowiązkowe. Zrywaliśmy się z samego rana i szusowaliśmy praktycznie do ostatniego wyciągu. Nie ma zmiłuj! Po powrocie ze stoku, czekał obiad (przypominający ten szkolny, stołówkowy z rozcieńczonym kisielem do popicia, w proporcjach 1:100 szklanek :)) i nadrabianie zajęć lekcyjnych. Szybka kolacja i do łóżek, żeby od jutra znów być w pełni sił. Sport w moim domu był ważny i chociaż w późniejszym wieku obrałam inny kierunek studiów, to świadomość sportowa kształtowana od dziecka pozostała. Odkąd jesteśmy rodzicami stała się również i naszym nieodłącznym elementem wychowania. W tym roku wybraliśmy Austrię, gdzie spędziliśmy tydzień na nauce naszej córki jazdy na nartach.

IMG_0562

IMG_0577

W austriackiej dolinie „Gosauer Hintertal” niedaleko Salzburga położona jest miejscowość Gosau. Nie należy ona do bardzo uczęszczanych szklaków narciarskich, dzięki temu nie spotkacie tu tłumów. Podobnie jak w innych miejscowościach tego regionu, w Gosau można poznać prawdziwe austriackie obyczaje. Rodziny w szczególności docenią region wokół ośrodka narciarskiego Dachstein West. Łagodne stoki, wyciągi przystosowane specjalnie dla tych najmłodszych (wydaję mi się, że niektóre dwulatki lepiej opanowały zjazd pługiem niż chodzenie :-)) i szkółki narciarskie.

IMG_0529

IMG_0576

IMG_0553

Mieliśmy szczęście, że pogoda sprzyjała nam przez cały tydzień – słońce rekompensowało mroźne temperatury sięgające do -18!

IMG_0731

IMG_0515IMG_0474

Gorąca czekolada chyba jeszcze nigdzie tak nie smakowała!

IMG_0804

A na widok Kaiserschmarrn (przepis tutaj) wszystkim nam się buzie uśmiechały!

IMG_0692

Goasu to doskonała miejscowość zarówno do nauki jazdy na nartach/desce dla dzieci jak i dorosłych.

IMG_0518

IMG_0517

A po nartach czas na szukanie widoków zapierających dech w piersiach!

IMG_0605Widok na jezioro w Hallstatt zdecydowanie do takich należy!

IMG_0621

Niemal o każdej porze roku Hallstatt odwiedzają setki turystów – z opowiadań mieszkańców, najwięcej jest Rosjan i Chińczyków. Ci drudzy tak pozazdrościli miasteczku popularności, że odtworzyli Hallstatt u siebie w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdon.

IMG_0511

IMG_0593

IMG_0583

U stóp masywu gór, wąsko ułożone malownicze, drewniane domy z krużgankami i ścieżki wijące się po zboczu z widokiem na jezioro. Hallstatt słynie również z jednej z najstarszych kopalni soli.

IMG_0597

IMG_0648

Do następnego razu!