Skip to main content

Bardzo wilgotny sernik cytrynowo – imbirowy z domowym karmelem

*    *    *

  Z każdym rokiem wymyślanie przepisów świątecznych staje się dla mnie większym wyzwaniem. Wciąż sobie powtarzam, że już tyle było i coraz trudniej jest mi Was zaskoczyć. W głębi serca jednak powtarzam sobie, że i tak każdy z nas ma swoje ulubione smaki (najczęściej te, zapamiętane z dzieciństwa) i jest im wierny. Szczególnie w święta, kiedy nakazuje nam tradycja. Gdybyście jednak poszukiwali małej odmiany, to dzisiaj z przyjemnością dzielę się przepisem na sernik. Cała tajemnica tkwi w sposobie pieczenia i … a zresztą sami zobaczcie!

Skład:

(forma o średnicy 26-29 cm)

1 kg sera twarogowego (najlepiej tłusty, miksujemy blenderem)

250 g serka mascarpone

250 g  jogurtu naturalnego (może być grecki)

180 g cukru

sok i otarta skórka z 1 cytryny

ok. 3-4 cm kawałek świeżego imbiru (obrany i starty na tarce)

1 łyżka mąki ziemniaczanej

5 jajek

250 ml śmietanki 36 %

polewa karmelowa

120 g brązowego cukru

ok. 150 ml śmietanki 36 %

2 łyżki wody

A oto jak to zrobić:

  1. Twaróg miksujemy blenderem, dodajemy mascarpone, jogurt, śmietankę, cukier, sok / skórkę z cytryny, tarty imbir i mąkę. Całość dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy rozbite jajka i mieszamy do połączenia się składników (nie za długo, żeby nie napowietrzyć masy). Ciasto przelewamy do natłuszczonej formy i umieszczamy w rozgrzanym piekarniku w 160 stopniach C (na niższe piętro wstawiamy blachę z wodą). Sernik pieczemy ok. 70 minut, następnie wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwiczki. Ważne, żeby poczekać aż masa ostygnie i zrobi się zwarta.
  2. Aby zrobić karmel: w średnim rondlu podgrzewamy cukier z wodą, czekamy aż się rozpuści a następnie dolewamy śmietankę – nie mieszamy, jedynie poruszamy garnkiem, tak żeby masa się wymieszała. Zmniejszamy ogień i pozostawiamy przez 2-3 minuty, aż uzyskamy jednolity karmel.
  3. Gdy sernik wystygnie polewamy gotowym (nie gorącym!) karmelem. Możemy udekorować suszonymi plastrami cytryny i świeżymi gałązkami.

Gdy sernik wystygnie (nie wcześniej) polewamy gotowym (nie gorącym!) karmelem.

Suszone plastry cytryny lub pomarańczy i świeże gałązki nadadzą świątecznego nastroju.

34 Odpowiedzi do “Bardzo wilgotny sernik cytrynowo – imbirowy z domowym karmelem”

  1. Dla mnie Twoja strona to niekończąca się kopalnia pomysłów – osobiście uwielbiam tu zaglądać dla Twoich wysmakowanych wnętrz i kadrów…. a Twój wieniec świąteczny z pietruszką jest naszym honorowym daniem świątecznym, bez którego nie ma Wigilii :-)))

    całuski!

    • Bardzo dziękuję za cudowną wiadomość :) Nawet nie wiesz ile to dla mnie znaczy :) Uściski!

  2. Zosiu, a odrobina kakao? Lubię serniki czekoladowe, nie wiem tylko czy nie popsuje przepisu🙂Pozdrowienia

    • Hmmm, zawsze można spóbować, tylko jeżeli kakao to już nie cytryna 😜 i może dodać cynamonu?

  3. Jak pięknie przybralas ten serniczek!
    Jestem zachwycona, bardzo dziękuję za wpis :)
    Jeśli mogę to zapytam jeszcze gdzie kupiłaś spódnicę?
    Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru ;*

    • Asiu dzięki za wiadomość 🕊 A spódniczka kupiona w second handzie (maxmara😎)

  4. Wygląda pysznie! Chyba spróbuję poeksperymentować i wymienię cytryny na cynamon :)

  5. Zosiu droga, Twoje serniki to zawsze pomysły na 10!
    Nasz ulubiony, z białą czekoladą i skórką z cytryn, z Twojego przepisu sprzed kilku lat, często gości na naszym stole, nie tylko od święta;-)
    Pozdrawiamy ciepło z mroźnego południa PL,
    Marta:-)

  6. Muszę spróbować! Jestem ‘ lewa’ jeśli chodzi o pieczenie ciast, ale ten sernik wydaje się być dość łatwy w przygotowaniu. Zosia zdjęcia i Ty zachwycają . Buziaki

  7. Serniczek wygląda pysznie!!!
    Jeśli mogę to zapytam skąd taka piękna patera? :D

  8. Zosiu, sernik wygląda obłędnie!

    Chciałam właśnie zajrzeć do kategorii świątecznej, ale niestety nie masz takiej. Dlaczego? :-)

    Bardzo mi tego brakuje.
    Zbudowałabym też podkategorie np.: obiady ( owoce morza, wołowina, wege itp.)

    Pomyśl o tym kochana :*

  9. Czy tłusty ser twarogowy można zastąpić gotowym zmielonym serem sernikowym z kubełka? :)
    Pozdrowienia z Poznania :)

  10. Wygląda pięknie i bardzo smakowicie :) a na święta może jakiś sernik z palonym masłem? Co Ty na to, Zosiu? Znasz może jakiś dobry przepis?

    Ściskam,
    Ania

  11. Zosiu, ja mam problem z piekarnikiem. Grzeje z góry pełna mocą ile bym mu nie ustawiła temperatury. Pieczenie czegokolwiek to dość karkolomne zadanie dla mnie ale ponieważ narazie nie mam szans eksmitowac dziada – walczę dzielnie. Wiele rzeczy już wyczulam jak piec i mam pytanie czy zaszkodzi sernikowi jak go z góry okryje niezbyt szczelnie z góry folia aluminiowa?

  12. Och Zosiu! I jak tu zeszczupleć! Ten sernik zachwyca🤗.Właśnie skusiłam się na jego upieczenie.Obecnie jest jeszcze w piekarniku ale troszkę martwi mnie to że on prawie nie urósł 😔-czy to tak powinno być? Jajka dobrze zrozumialam- miałam tylko roztrzepać widelcem a nie ubijać mikserem jak to zwykle robilam? Ach i proszę podpowiedzieć mi jakie gałązki zostały użyte do dekoracji (chciałam też dekoracją rzucić na kolana swoich domowników) bo przypomina mi to gałązki tuji no ale nie sądzę że to one.
    🤔. Pozdrawiam serdecznie

  13. Zosiu, zaglądam na Twój blog kulinarny już od lat. Niejeden przepis wypróbowałam i muszę przyznać, ze jeszcze żaden przepis nie okazał się nietrafiony. Przeciwnie. Wszystko bardzo smaczne :)
    Ale przede wszystkim chciałam napisać, ze z Twoich postów bije niesamowicie pozytywna, dobra energia. I to jest chyba główny powód, dla którego tu zaglądam.
    To taka moja refleksja… przedświąteczna ;)
    Pozdrawiam serdecznie

  14. Przepis jak zwykle cudo :) Zosiu, czy polecasz jakiś przepis na makowca/ inne ciasto na święta z makiem? Pozdrawiam :)

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.