Smaki dzieciństwa na podwieczorek. Leniwe kluski z brzoskwiniami i prażonymi herbatnikami

*  *  *

Kiedy byłam dzieckiem lane kluseczki były częstym i bardzo lubianym podwieczorkiem. Dzisiaj chętnie do nich wracam – z nieco małą modyfikacją – używam mniej mąki a twaróg miksuję na bardzo gładką masę. Zdarza się, że kupuję już zmielony twaróg lub serek śmietankowy z tzw. pudełka. Konsystencja ciasta jest bardzo delikatna, więc formuje kluseczki za pomocą dwóch stołowych łyżek i kładę delikatnie do wrzącej wody. Polecam z kwaśną śmietaną i letnimi (podgrzanymi) owocami! Wspaniałości!

Skład:

ok. 500 g sera twarogowego (zmiksowane, z tzw. pudełka lub śmietankowy)

3 jajka

10 łyżek mąki

5 łyżek brązowego cukru

2 łyżki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)

do podania: brzoskwinie

kwaśna śmietana

garść herbatników

listki mięty

A oto jak to zrobić:

  1. Ser ucieramy z żółtkami i cukrem na gładką masę. Dodajemy przesianą mąkę oraz ubitą na sztywno pianę z białek. Dokładnie mieszamy. Ostatecznie masa jest dość rzadka – jeżeli będziemy mieli trudności w formowaniu kluseczek, to dodajmy mąkę ziemniaczaną.
  2. Gotowe ciasto nabieramy stołową łyżką (patrz na zdjęciu) i kładziemy kluseczki do gorącej wody. Gotujemy kilka minut, aż wypłyną. Uwaga są bardzo delikatne.
  3. Pokruszone herbatniki prażymy na rozgrzanej (suchej) patelni. Połówki brzoskwiń grillujemy na rozgrzanej patelni bądź ruszcie. Kluseczki podajemy gorące z kwaśną śmietaną, grillowanymi brzoskwiniami posypane prażonymi herbatnikami (możemy dodać listek mięty lub melisy).

Komentarz: Kluseczki doskonale smakują w wersji tradycyjnej z podsmażoną bułką tartą i rozpuszczonym masłem.

Ser ucieramy z żółtkami i cukrem na gładką masę. Dodajemy przesianą mąkę oraz ubitą na sztywno pianę z białek. Dokładnie mieszamy. Ostatecznie masa jest dość rzadka – jeżeli będziemy mieli trudności w formowaniu kluseczek, to dodajmy mąkę ziemniaczaną.

Gotowe ciasto nabieramy łyżką stołową (patrz na zdjęciu) i kładziemy kluseczki do gorącej wody. Gotujemy kilka minut, aż wypłyną.

Kluseczki podajemy gorące z kwaśną śmietaną, grillowanymi brzoskwiniami posypane prażonymi herbatnikami (możemy dodać listek mięty lub melisy).

A jakie są Wasze ulubione słodkie smaki, które wspominają Wasze dzieciństwo? Podsmażona chałka na maśle? Domowa szarlotka, kisiel?