Przepis na … świąteczny wianek!

W moim domu już z samego rana rozpościera się zapach świąteczny. Pachnie lasem, suszonymi pomarańczami, mandarynkami, laskami cynamonowymi i ususzoną naprędce limonką. To jeszcze nie czas na zdobienie choinki, ale mały jej przedsmak w postaci strojenia świerkowych wianków. W tym roku postanowiłam udekorować przestrzeń nad wigiljnym stołem, a mianowicie pod wiszącą lampą oraz na drzwiach wejściowych. Wianuszki wyszły dwa. Ten pierwszy w naturalnych kolorach – suszona mandarynka i limonka, polne kwiaty, które zerwałam jeszcze w czerwcu i przechowywałam w książkach oraz karczochy. Drugi wyszedł w bardziej wyrazistych kolorach. Dominuje czerwień, gałązki z czerwonymi kuleczkami i małe czerwone papryczki. 

Zdobienie świątecznych wianków to wspaniały pretekst do spotkania się z bliskimi przy gorącej zimowej herbacie z przyprawami korzennymi i posłuchania świątecznych melodii. Okres przedświąteczny to czas na który czekamy cały rok, warto więc go spokojnie celebrować i w miarę możliwości z dala od prezentowej gonitwy. Taki ręcznie robiony wianek z pewnością może zrobić przyjemność niejednej bliskiej osobie!

Wianek nr 1

wianek iglasty

2 świeże karczochy

2-3 ususzone limonki 

suszone kwiaty

zielone gałązki (np. ostrzew kolczasty)

3-4 suszone plastru mandarynki lub pomarańczy

kilka drucików

Komentarz: Druciki są dostępne w większości sklepów z artykułami domowymi (np. Castorama). Aby przygotować limonkę do dekoracji, należy ją naciąć wzdłuż a następnie suszyć w piekarniku lub maszynce do suszenia grzybów. Mandarynki i pomarańcze suszę na grzejniku. Karczochy kroję na pół i obkręcam je drucikiem – w ten sposób łatwiej jest umocować je na gałązce.

Wianek nr 2

wianek iglasty

3-4 laski cynamonu

garść czerwony papryczek

kilka gałązek jarzębiny / żurawiny 

2-3 m czerwonej wstążki

zielone gałązki (np. ostrzew kolczasty)

kilka drucików

3 klipsy do zawieszenia

Komentarz: Papryczki delkatnie nakłuwam drucikiem, a następnie mocuje na gałązce

Specjalnie na zimową odsłonę, marka Jacobs uruchomiła specjalną pocztę kawową do 14 grudnia, dzięki której możemy przesłać bliskiej osobie kawowe życzenia wraz ze spersonalizowanym przepisem. Jeżeli tylko mielibyście ochotę zrobić swoim bliskim miłą niespodziankę w zabieganym okresie przedświątecznym, zapraszam tutaj!

Udanego dnia!