Skip to main content

Sylwester w ostatniej chwili? Spaghetti z fondue z gorgonzoli z krewetkami

*    *    *

Kiedy pierwszy raz spróbowałam fondue z gorgonzoli, uznałam je za najsmaczniejszą rzecz na świecie. Zdania na ten temat nie zmieniłam od paru lat, ale przyznaje się, że mam jeszcze kilka takich kulinarnych pozycji. Cały sekret w dzisiejszej propozycji sylwestrowej polega na tym, żeby podgrzać śmietankę (ale nie gotować) dodać kawałki gorgonzoli i pozostawić na małym ogniu przez parę minut, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Tylko tyle i aż tyle! Oczywiście, można pójść o krok dalej i nieco zmodyfikować skład, dodając białe wino, świeżo zmielony pieprz lub szczyptę gałki muszkatołowej. Spróbujcie odnaleźć swoją ulubioną wersję, pamiętając o dobrym wymieszaniu ze spaghetti. Mam nadzieję, że dzisiejszy przepis choć w niewielkim stopniu doda włoskiego nastroju w tą sylwestrową noc.

Skład:

(przepis na 4 porcje)

ok. 400/500 g makaronu spaghetti

czarny pieprz świeżo mielony ( ok. 1 łyżka)

ok. 250 g śmietanki 30 lub 36%

ok. 150 g sera gorgonzola DOP

1 -2 łyżki masła

oliwa z oliwek extra vergine

garść krewetek

2 cytryny

szczypta płatków chili

2-3 ząbki czosnku

A oto jak to zrobić:

  1. Umyte i obrane krewetki zalewamy wyciśniętym sokiem z cytryny i dodajemy cienko pokrojone plastry czosnku oraz szczyptę chili. Tak przygotowane krewetki odstawiamy na min. 6 godzin lub na całą noc *
  2. W małym garnku podgrzewamy śmietanę (ale nie gotujemy) i dodajemy gorgonzolę. Całość dokładnie mieszamy, do uzyskania jednolitek masy. Fondue z gorgonzoli odstawiamy. Makaron gotujemy w osolonej wodzie według wskazówek na opakowaniu producenta. Gdy makaron osiągnie stan al dente odlewamy 1 chochlę wody, a resztę wylewamy.
  3. Na rozgrzanej patelni z masłem delikatnie podsmażamy świeżo zmielony pieprz. Następnie dodajemy 1 łyżkę oliwy, mieszamy i dolewamy chochlę wody z makaronu oraz odcedzony makaron. Całość pozostawiamy 1-2 minuty na ogniu, mieszając jednocześnie makaron. Na talerzu rozkładamy fondue z gorgonzoli, następnie wymieszane spaghetti, a na końcu dodajemy zamarynowane krewetki. Z wierzchu możemy oprószyć świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Całość podajemy z lampką schłodzonego białego wina lub prosecco.

*  jeżeli nie mamy czasu na zamarynowanie krewetek, to polecam je podsmażyć na maśle z czosnkiem, pietruszką i płatkami chili.

[we współpracy z Gorgonzola i Italian Trade Agency – biuro w Warszawie]

37 Odpowiedzi do “Sylwester w ostatniej chwili? Spaghetti z fondue z gorgonzoli z krewetkami”

  1. Zosiu, ale petarda!!! Przepis oczywiście super, ale Ty olśniewasz! A ostatni kadr kradnę i również chcę takie zdjęcie :)
    Do Siego Roku :*

  2. Zosiu, super przepis i zdjęcia 😍.Czy można użyć mrożonych krewetek do zamarynowania?

    • Marzeno, tak oczywiście, tylko wcześniej je rozmroź. Trzymam kciuki i dzięki za odwiedziny!

  3. Pani Zosiu,
    “Oprószyć” piszemy przez “ó”.
    Proszę tego nie publikować jako komentarz, to tylko do Pani wiadomości.
    Pozdrawiam
    Ala

    • Pani Alu, dziękuję🙏 (musiałam przeoczyć, a co do komentarzy, to publikuję wszystkie😜). Serdeczności na Nowy Rok!

  4. Zosiu, ja tez w tym roku stawiam na włoską ucztę!!!! Właśnie biegnę po deskę serów i wędlin delikatesów. Super jest to, że wcale nie potrzeba tego dużo. Parę plasterków różnych wędlin, po kawałku sera, do tego bagietka, orzechy i dobra oliwa.

    Świetne są te kieliszki do szampana co masz, wszędzie takich szukam już od jakiegoś czasu. Orientujesz się może gdzie można kupić takie lepszej jakości, nie takie które się tłuką w rękach.

    Wszystkiego dobrego w nowym roku dla Was:)))))

  5. Cudownie, pyszny makaron, szampan, wystrzałowa kiecka i czekamy na gości. Dziękuję za cały rok.

  6. Olśniewający przepis. U Ciebie wszystko przepięknie podane i pewnie przepysznie smakuje. My właśnie zaczynamy pracę nad tortem makowym.

  7. Kochana Zosiu,
    przepis super! Prosty, pyszny i elegancki. Jutro na kolację mamy sushi, ale na lunch będzie Twoje spaghetti.
    NAJlepszego w Nowym Roku, piękna Zosiu😍
    Pozdrawiam z wiosennego południa PL,
    Marta

  8. Pięknie Zosiu wyglądasz, a zdjęcia mają cudowny, sylwestrowy klimat. Jesteś moją inspiracją!

  9. Ależ przepięknie Pani wygląda!!!! Pewnie nie będę oryginalna w tym co piszę, ale aż się napatrzeć nie mogę :)))) jest Pani moją inspiracją!

    • Kochana❤️❤️🙏🙏🙏😘😘😘 Wszystkiego co najpiękniejsze na Nowy Rok!

  10. Zosieńko, cudownego Nowego Roku!
    Świetny wpis, spróbuję na pewno bo do gorgonzoli mnie Ty przekonałaś <3

  11. Mam pytanie odnośnie krewetek, czy poddawane są one jakiejś obróbce cieplnej? Czy tylko marynuje się surowe w soku z cytryny?

    • z przepisu wynika, że białko krewetek ścinane jest w soku cytryny, jak w hiszpańskim ceviche, bez obróbki termicznej.
      dziwne tylko zestawienie bardzo wyrazistej gorgonzoli i delikatnych krewetek, w kuchni włoskiej niespotykane (pierwsze zabija smak drugiego).

    • Różowe krewetki nie są surowe (tak, nawet te zimne ze sklepu ;)).

      Surowe krewetki mają kolor szary. Jeśli zakupi pani surowe krewetki, to powinna poddać je pani obróbce cieplnej.

    • Aniu, tak surowe krewetki, również te mrożone maja kolor szary, ale są gatunki o czerwonym, brązowym, nawet czarnym zabarwieniu.
      Marynowanie – jak w przepisie, jest obróbką, nie wymaga dodatkowej obróbki termicznej – mięso garneli po zamarynowaniu nie jest surowe. Zresztą ryby, owoce morza można spożywać również na surowo jedynie ważna jest świeżość produktu.
      Ze względów higienicznych w Europie surowe ryby stosowane w sushi muszą być raz zmrożone.

    • Magda, częściowo masz racje. Sfermentowana krewetka z gorgozolą i makaronem to wyjątkowo egzotyczne połączenie.
      We włoskiej kuchni marynuje się głównie w oliwie z dodatkiem ziół, ewentualnie balsamico, ewentualnie cytryny.
      Ceviche jest potrawą pochodząca z Peru, ale popularną w całej Ameryce Łacińskiej. Cienkie kawałki ryb marynowane sa w marynacie z soku z limonki, cebuli i chili przez 15 minut – tyle czasu wystarczy, aby mięso ryby sfermentowało. Podawane jest ze świeżą kolendrą, batatami i kukurydzą.
      Dosyć dziwne polaczenie kuchni latynoskiej z gorgonzolą i makaronem, zwłaszcza, ze Włosi w Sylwestra spożywają tłustą kiełbasą z soczewicą.

    • Kasiu, nie ma konieczności podwójnej obróbki – wystarczy marynowanie lub podsmażenia surowych krewetek. Do ciepłego dania lepiej podsmażyć, do dań na zimno marynować.

  12. Droga Zosiu, Do siego Roku 2022! Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia!
    Za nami już drugi pandemiczny Sylwester. Koncert Noworoczny Filharmoników tym razem pod batutą maestro Barenboima tez już przebrzmiał. Maestro składając życzenia zaapelował o jedność w pandemii, którą określił jako „ rozdzielającą ludzkość katastrofę ”.
    Zagrożenie epidemiczne nie ustępuje, wiec wielka ostrożność jest koniecznością.
    W pandemicznych czasach zarowno w salach koncertowych, muzeach, teatrach oraz gastronomii – tu obowiązuje 2G, czyli wolno wejść jedynie zaszczepionym i ozdrowiencom z paszportem covidowym, wymaganym tak konsekwentnie jak noszenie maseczek FFP2 we wszystkich sklepach i transporcie publicznym.
    Od 1. lutego Austria jako pierwszy kraj w Europie wprowadza obowiązek szczepień przeciw covid-19, pod kara grzywny w wysokości 3.500 Euro i 4 tygodni pozbawienia wolności. Mogę zapewnić, iż na opinii ministra zdrowia można w 100% polegać – jako nasz lekarz domowy pomógł nam uniknąć niejednej choroby.

    Na Sylwestra na naszym stole, w tym roku królowaly ryby – tatary z tuńczyka, śledzia, zupa rybna. W Nowy Rok na sniadanie zawsze kawior na blinach i szampan.
    Rok najlepiej rozpocząć chojnie, potrawami, które obrazują mnogość i bogactwo. Tak wiec Włosi, mimo regionalnych różnic w kulinarnej tradycji, na Sylwestra spożywają nie spaghetti a lenticchie e cotechino lub lenticchie e zampone – ciecierzycę z tłustymi długogotowanymi kiełbasami.
    Utożsamianie kuchni włoskiej z makaronem jest ogromnym stereotypem, bo makaron w wielu postaciach występuje przykładowo we wschodnioazjatyckiej kuchni, nawet w kuchni wschodnioeuropejskiej, w tym również polskiej.
    Włosi stosują makaron w odmienny sposób i w przeciwieństwie do powszechnie utartych poglądów – nie makaron, a oliwa i nieskończona ilosc warzyw sa kwintesencja włoskiej sztuki kulinarnej.
    Ergo – włoskiego nastroju w kuchni dodaje oliwa i warzywa, a w Sylwestra ciecierzyca i tłusta kiełbasa.

    Fondue z kolei jest daniem, którego bazą jest ser i chleb, a nie makarony. Urokliwość fondue polega na miłej towarzyskości wspólnego przyrządzania jedzenia w kociołku na stole.
    W ustawionym na ogniu, współcześnie również płycie elektrycznej, kociołku, wypełnionym serem z białym winem, bulionem lub tłuszczem zanurzane są kawałki pieczywa, warzyw mięsa, ryb, owoców morza – po ugotowaniu spożywane na talerzu.
    Fondue na bazie sera to tradycyjna potrawa alpejska – popularna szczególnie w Szwajcarii, gdzie uchodzi za potrawę narodową, ale również we Francji i włoskim Piemoncie.
    Fondue z innych składników na bazie bulionu to tradycyjny i popularny azjatycki Hot pot – gorący kociolek. W Chinach – Huoguo, w Japonii – Shabu shabu, w Korei – Sinseollo, w Tajlandii – Mu kratha etc.
    Fondue Bourguignonne na bazie tłuszczu, w ktorym frytowane sa kawałki warzyw i mięsa popularny jest również w Niemczech i w Austrii, gdzie uchodzi ze wzgledu na towarzyskie walory za tradycyjne danie sylwestrowe.
    Osobiście, wręcz uwielbiam hot pot – gorący kociołek, nie tylko ze wzgledu na towarzyskie walory, ale przede wszystkim prostotę.

    Na Nowy Rok zycze Wszystkim zdrowia oraz moc wszelakiej obfitosci. Noworoczne pozdrowienia z ulubionego miasta :):):)

  13. Krewetki wyszły twarde po zapeklowaniu na noc, ogólnie beż warzyw funte do tego mdle- nie polecam

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.