Skip to main content

O przepisie, który faktycznie sprawdza się podczas pikniku, czyli domowa focaccia z oliwkami, rozmarynem i pieczonym czosnkiem

*    *    *

 Naszym małym rytuałem wraz z nadejściem słonecznych dni są pikniki rowerowe. Najczęstszym miejscem jest pobliska orłowska plaża – a dokładniej, miejsce graniczące z psią plażą (w połowie drogi z Orłowa w kierunku Sopotu). W ciągu tygodnia można na niej spotkać dosłownie parę osób. Bliżej wakacji bywa coraz bardziej zaludniona w większości przez miłośników psów. Kocham to miejsce, bo wciąż jest dziewicze, niezabudowane takie, jak przed laty. Można przysiąść na kocu, wystawić twarz do słońca, popatrzeć w siną dal. Cieszyć się chwilą bez skrępowania, wiedząc że nie będzie trwała wiecznie. Dlatego dobrze mieć pod ręką coś dobrego, sprawdzonego. Przygotowanie dzisiejszej focacci wymaga jedynie wymieszania składników nieco wcześniej, najlepiej wieczorem przed planowanym piknikiem. Rano, następnego dnia powinniśmy się zmieścić w niecałe półgodziny, by móc delektować się własnym pieczywem. Można odkroić kawałek, wziąć do ręki, posmarować słonym masłem albo zanurzyć w pesto.

Skład:

(przepis na formę o wymiarach ok. 30 x 20 cm )

20 g świeżych drożdży

600 g mąki pszennej typu: 00 + 2-3 łyżki do podsypania

1 łyżka miodu

2 szklanki ciepłej wody (ok. 500 ml)

2 łyżeczki soli morskiej

6-8 łyżek oliwy extra virgine

1 główka czosnku

2-3 gałązki świeżego rozmarynu

2-3 łyżki oliwek, pokrojone w drobne plasterki (czarne lub zielone)

do posypania: sól gruboziarnista lub płatki soli

A oto jak to zrobić:

1. W szerokim naczyniu świeże drożdże zalewamy 1/3 szklanki ciepłej wody, dodajemy miód i mieszamy. Czekamy kilka minut, aż drożdże zaczną pracować, następnie dodajemy 1 łyżkę oliwy, mąkę, sól i pozostałą ciepłą wodę. Całość zagniatamy do uzyskania jednolitego ciasta. Ciasto, będzie się przyklejać do dłoni – nie przejmujcie się, tak powinno być. Jeżeli nie uda nam się uformować z ciasta kuli, to dosypmy dodatkowe 1-2 łyżki mąki. Naczynie z ciastem przykrywamy folią i odstawiamy na całą noc do lodówki lub jeżeli pieczemy rano i chcemy, by była dobra na wieczór, to min. 6-8 godzin w lodówce.

2. Po upływie wymaganego czasu wyjmujemy ciasto z lodówki i przekładamy do natłuszczonej żaroodpornej formy. Ciasto równomiernie rozkładamy palcami, skrapiając je pozostałą oliwą (patrz poniżej na zdjęciach). Na wierzch dodajemy pokrojone oliwki, rozmaryn i kawałki pieczonego czosnku*. Wierzch posypujemy płatkami soli. Formę odstawiamy w ciepłe miejsce na 5-10 minut, a następnie wkładamy do rozgrzanego piekarnika w 200 stopniach C i pieczemy przez ok. 25 minut. Przed wyjęciem focacci sprawdźmy suchym patyczkiem, czy środek nie jest surowy.

*  główkę czosnku umieszczamy w żaroodpornej kokilce, skrapiamy oliwą i pieczemy ok. 8-10 minut w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach C.

Przepis na pesto:

Skład:

ok. 25 g świeżych liści bazylii (możemy połączyć z liśćmi rukoli)

2 ząbki czosnku

3-4 łyżki prażonych orzeszków pinii (opcjonalnie prażone orzechy włoskie)

duża garść tartego parmezanu (zamiast parmezanu możemy użyć grana padano, pecorino lub innego twardego sera

ok. 80 ml oliwy extra virgine

sól morska

A oto jak to zrobić:

  1. Wszystkie składniki ucieramy w moździerzu lub miksujemy blenderem na jednolitą konsystencje (lub jeżeli lubimy, to pozostawiamy małe drobinki). Pesto poodajemy z focaccią. 

koszyk piknikowy rowerowy – DUKA 

{współpraca}

22 Odpowiedzi do “O przepisie, który faktycznie sprawdza się podczas pikniku, czyli domowa focaccia z oliwkami, rozmarynem i pieczonym czosnkiem”

  1. Ach, Zosiu droga! Znowu ulubione miejsce;-) Pamiętam moje kuchenne działania na tej pięknej plaży tzn. jajecznicę na mini patelence;-), tortille i oczywiście kawę. Wszystko smakuje świetnie w TAKICH okolicznościach przyrody!
    Foccacię też przygotowuję, ale bez czosnku (muszę dodać;-))
    Dziękuję Ci za inspiracje!
    Pozdarwiam ciepło z zalanego deszczem południa PL,
    Marta:-)

    • Focaccia to włoski rodzaj pieczywa, wiec i mąka musi być odpowiednia. Mąka mące nie równa. Oznaczenie Type 00 lub Tipo 00 jest włoską klasyfikacją. Mąka ta charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zmielenia i jest szczególnie polecana do makaronów oraz pizzy, ponieważ ma bardzo wysoki udział glutenu – optymalnie powinna zawierać 12-14%. Wysoka zawartość glutenu zapewnia doskonałą stabilność ciasta, dzięki czemu jest ono puszyste i bardzo elastyczne.

    • To jest mąka ‘specjalna’ do pizzy, na opakowaniu najczęściej jest tak napisane. Wg moich doświadczeń mąka typ 500 też się nadaje :) Typ ’00’ jest chyba najbardziej puszysty, najdrobniej zmielony.

    • Karolino, ostatnio widziałam ją w Biedronce. Bywa coraz bardziej popularna, napewno jest w Sparze. Uściski!

    • Anka, ale się cieszę! Dzięki za wiadomość i posyłam wieczorne uściski spod kwitnącego jaśminu🌿🤍✨

  2. Cześć, jakiś czas temu na Twoim instagramie polecałaś miejsca noclegowe w Południowym Tyrolu, nie zdążyłam ich zanotować. Czy mogłabyś raz jeszcze je podać – hotele/agroturystyki, w których spędzałaś letnie miesiące? Będę b. wdzięczna – planuję pierwszą rodzinną wyprawę do Włoch i poszukuję sprawdzonych miejsc.
    Dziękuję i życzę miłego dnia!
    Joanna

  3. Do tej pory robiłam focaccię z innego przepisu, gdzie mąki było 300g, a na taką samą formę, 20/30 cm
    Wychodziła dość niska, przez to czasami sucha. Idealna do maczania :)
    Twoja jest wysoka, ale rozumiem, że przez to puszysta i także pyszna? Spróbuję, zawsze to więcej jedzenia, a na pewno szybko zniknie na jutrzejszym pikniku na balkonie :)

  4. Czy po ostygnieciu wyjdzie z tej foremki? Mialam podobna jak tutaj ale po upieczeniu mam wrazenie ze mocno trzyma dna…

    • Kasiu, powinno bez problemu się odrywać. Może poczekaj do finalnego wystygnięcia. Uściski!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.