Skip to main content

Tort makowy przekładany kremem maślanym z domowym karmelem

*  *  *

Po dłuższej przerwie powracam do Was z moich nowych kuchennych kątów. Dwa miesiące temu rozpoczęliśmy remont, który miał potrwać dwa tygodnie, a z przymrużeniem oka trzy. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu prac remontowych, opublikowałam na instagramie zdjęcie naszej kuchni z opisem, że poszukuje nowych właścicieli. Trudno było nam się rozstać. Do materii nie powinno się przywiązywać, przynajmniej tak mnie uczyli, ale ja się zżywam, nic na to nie poradzę. Po upływie dosłownie paru minut od publikacji zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób, które również były w trakcie zmian. Nie pytajcie zatem co się działo po godzinie. W takich momentach staram się ufać swojej intuicji. Dzięki niej trafiliśmy na wspaniałych ludzi, którzy parę lat temu wyprowadzili się z miasta i założyli siedlisko. To się nazywa szczęście. Byłam już spokojna i pocieszałam się, że jak się dobrze zaczęło, to za parę dni będziemy mogli powrócić do normalności. Tak prawdę mówiąc, jestem przyzwyczajona do remontów. Mając mamę architekt nie straszne są mi budowlane historie. Teraz było inaczej. Plany musieliśmy odłożyć na później i przywyknąć do nieustającego pyłu, mini awarii i odwoływania ustalonych terminów. Dzisiaj w końcu rozpakowujemy naczynia i powoli zaczynamy poznawać nową przestrzeń. Piekarnik bucha od rana. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale najgorsze za nami. Na tę okazję upiekłam ulubiony biszkopt mojej córki i przełożyłam go maślanym kremem z karmelem. To przepis, który dawno obiecałam mojej Czytelniczce.

Skład:

biszkopt:

6 jajek

180 g cukru

180 g mąki pszennej

1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej

krem maślany:

200 g masła

50 ml whisky Singleton 12 yo

1 łyżka cukru pudru

2 łyżki maku

domowy karmel:

5 łyżek cukru

150 ml śmietanki 30% lub 36 %

80 g masła

A oto jak to zrobić:

  1. Aby przygotować biszkopt: pianę z białek ubijamy mikserem – w ostatniej fazie ubijania (czyli, gdy piana będzie lśniąca i sztywna) dodajemy po łyżce cukier. Następnie stale miksując, dodajemy żółtka. Odstawiamy mikser. Dodajemy przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną. Za pomocą szpatułki delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 160 stopniach C przez 40 minut. Wyjmujemy z piekarnika i z wysokości około 30 cm upuszczamy je (w formie) na podłogę. Po wystudzeniu, kroimy na 2 – 3 blaty.
  2. Aby przygotować karmel: cukier równomiernie rozsypujemy na patelni i podgrzewamy, aż się roztopi (ważne: nie mieszamy, jedynie kulistymi ruchami poruszajmy patelnią). Gdy masa nabierze złotego odcienia i stanie się płynna, dolewamy lekko podgrzaną śmietankę. Mieszamy do połączenia się składników. Na koniec dodajemy masło i ponownie mieszamy. Powstanie nam gęsta karmelowa masa. Odstawiamy do wystygnięcia.
  3. Aby przygotować krem: masło kroimy na kawałki, dodajemy cukier puder i miksujemy do ,,napuszenia” masy. Gdy zwiększy się objętość, dodajemy karmel łyżka po łyżce miksując (uwaga: na bardzo wolnych obrotach). Gdy składniki się połączą dolewamy 2 łyżki whisky i mak. Całość ponownie mieszamy (już tylko ręcznie). Tak przygotowany krem schładzamy w zamrażarce przez 10 minut.
  4. Składanie tortu: pokrojone płaty biszkoptu skrapiamy whisky i przekładamy schłodzonym kremem. Na końcu boki i wierzch tortu wykańczamy kremem. Tort przed podaniem schładzamy w lodówce minimum 3-4 godziny, pamiętając, żeby był szczelnie zamknięty.

Masło kroimy na kawałki, dodajemy cukier puder i miksujemy do ,,napuszenia” masy. Gdy zwiększy się objętość, dodajemy karmel, łyżka po łyżce miksując (uwaga: na bardzo wolnych obrotach). Gdy składniki się połączą dolewamy 2 łyżki whisky i mak. Całość ponownie mieszamy (już tylko ręcznie). Tak przygotowany krem schładzamy w zamrażarce przez 10 minut.

Pokrojone płaty biszkoptu skrapiamy whisky.

Schłodzony krem rozsmarowujemy na płatach biszkoptu nasączonych alkoholem.

Na końcu boki i wierzch tortu wykańczamy kremem.

Tort możemy udekorować listkami ostrokrzewu lub gałązką iglaków.

[współpraca]

32 Odpowiedzi do “Tort makowy przekładany kremem maślanym z domowym karmelem”

  1. Zosiu,
    Zdjęcia przepiękne, jak zwykle!
    Uwielbiam tu zaglądać – znajduję tu mnóstwo inspiracji nie tylko kulinarnych, ale też dekoratorskich.

    A kiedy pokażesz nową kuchnię? :)

    Pozdrawiam!

  2. Dzień dobry. Czy to jest przepis na tort, który chyba był wspomniany rok temu w grudniu? :) Kojarzę, że był opisany jako ‘tort makowy mojej Mamy z karmelowym kremem maślanym’ :) Jeśli tak, to się doczekałam, bo zarówno tamten, jak i ten wyglądają wspaniale! Spróbuję z pewnością :) Pozdrawiam!

  3. Zosiu, nie mogę się doczekać odsłony Twojej nowej kuchni!
    Też jestem w trakcie remontu kuchni, więc wiem o czym mówisz! 😉
    Ten tort musi być pyszny 😍
    Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!!
    🎄🎄🎄

  4. Piszesz Zosiu, że to ulubiony biszkopt córki. Zastanawia mnie ta whisky w składzie🤔😉

  5. Tort wygląda pięknie i pysznie. Czy mogę podpytać skąd są kieliszki? :)

    Pozdrawiam serdecznie!

  6. Zosieńko, biszkopt z tego przepisu jest doskonały, teraz zabieram się za krem, trzymaj proszę mocno kciuki😅

  7. Kiedy byłam dzieckiem moja babcia robiła tort maślany, gdzie jedna warstwa była kawowa. Mój tato nigdy za nim nie przepadał, bo jako dziecko nim się przejadł i wymęczyło go kręcenie w misce masy ;) Babcia niestety już tortu nie robi, a mi było ostatnio za nim tęskno. Zbliżają się moje 30-te urodziny więc przepis jak znalazł! :) takie sentymentalne smaki dzieciństwa są najlepsze! Dziękuję za przepis Zosiu!

  8. dzień dobry, czy mogę prosić o informację gdzie Pani zakupiła baterię kuchenną? pozdrawiam

  9. Ale fajne! Chętnie wypróbujemy :) Zosiu, a mogę zapytać skąd sweterek? Jestem fanką twojego stylu, począwszy od kuchni na sposobie ubierania skończywszy :) Z góry dziękuję za odpowiedź.

  10. Zosiu, ja się boje tortów 🤫a raczej kremow Ale właśnie robię pierniczki ze skórką z mandarynki i jestem ciekawa jak mi wyjdą.
    Jak wyjdą to podejmę się tortu:)

  11. Zosiu a ten mak to taki zwykły czy coś z nim trzeba zrobić? Świąteczne uściski 🎄

  12. Dzien dobry,
    w jak duzej formie piecze Pani biszkopt?
    Moze Pani jakas konkretna forme polecic? :)

    Wszystkiego Najlepszego na Swieta :)

  13. Zosiu, uwielbiam Twoje przepisy, ale nigdy nie wiem czy 160 stopni to góra dół? czy termoobieg?

    i co to znaczy, że tort ma być szczelnie zamknięty?

  14. Tort wyglada tak przepycha, ze mimo slabych umiejetnosci – zrobliam. Drzalam przy kremie, ale wyszedl pysznie. Zosiu, bardzo dziekuje 😚

  15. Pani Zosiu,
    jutro serwuję gościom obiad według przepisów z Pani bloga. Na przystawkę zapiekana gruszka z serem, potem zupa krem z pora i zapiekanka gulaszowa. To przepisy, do których często wracam, choć nie tylko do tych. Życzę samego dobra i pozdrawiam serdecznie!

  16. Zosiu, przepiękna kuchnia! Czy możesz powiedziec z czego blat ? Czy to prawdziwy marmur?

  17. Tort wygląda obłędnie i z pewnością tak smakuje😊Zosiu,czym nasączasz biszkopt jesli pieczesz wersje dla dzieci?

  18. Zosiu powiedz mi proszę, który mikser lepszy , KitchenAid czy Smeg ? Bo ja już zgłupiałam i nie wiem, który wybrać.

  19. Zosiu, w jakim rozmiarze masz tortownicę? Chcę upiec na Wielkanoc ten tort i musi wyjść idealnie. :)

    Pozdrawiam <3

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.