Skip to main content

Domowe knedle śliwkowe z ricottą polane palonym masłem z cynamonem

* * *

Kilka dni temu zadzwoniła do mnie Pani z redakcji ,,Pytanie na Śniadanie" z zapytaniem czy nie miałabym ochoty zaprezentować widzom swojego sposobu na domowe knedle. Knedle uwielbiam! A że sezon akurat, to idealna okazja!  Bez wahania się zgodziłam. Dopiero po odłożeniu słuchawki dotarło do mnie, że odbędzie się to na żywo … daleko od mojego zakątka kuchennego, gdzie każdy kąt jest znany! Muszę zatem dopracować tak przepis by mieć pewność, że niezależnie od zastanych warunków efekt będzie dobry. Czy był? To już sami widzowie ocenili, widząc mnie w dzisiejszej porannej telewizji. A tym którzy nie widzieli polecam dzisiejszy wpis! 

Skład:
ok. 80 dag śliwek węgierek

300 g świeżej ricotty

500 g ugotowanych i utłuczonych ziemniaków (ważne: ziemniaki muszą być zimne, najlepiej ugotować dzień wcześniej)

ok. 1 szklanki mąki pszennej

2 jajka

kilkanaście kostek cukru

cynamon

100 g masła

A oto jak to zrobić:

1. Umyte i obrane ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Ugotowane odcedzamy i miksujemy na puree. Istotne jest by ziemniaki były zimne, bo inaczej ciasto na knedle będzie się kleić.

2. Utłuczone ziemniaki łączymy z odciśnięta ricottą, jajkami, mąką i szczyptą gałki muszkatołowej. Całość mieszamy i wyrabiamy ciasto tak by się mocno nie kleiło. Oprószoną mąką dłońmi formujemy kule, umieszczając w środku śliwkę – zamiast pestki wkładamy kostkę cukru i szczyptę cynamonu. Ciasto dokładnie zlepiamy, tak by nie widać śliwki.

3. Knedle wkładamy do dużego garnka z wrzącą wodą. Gotujemy do momentu, aż wypłyną na wierzch. Knedle podajemy z palonym masłem (masło palone to nic innego jak podgrzane i zezłocone, ale nie spalone) z cynamonem lub posypane prażonymi płatkami z migdałów.

Komentarz: Jeżeli w trakcie zagniatania knedli ciasto nadal jest zbyt mokre dodajmy kilka łyżeczek mąki ziemniaczanej.

Po więcej przepisów i zdjęć zapraszam na mój profil na instagramie

46 Odpowiedzi do “Domowe knedle śliwkowe z ricottą polane palonym masłem z cynamonem”

  1. Chociaż miałam przyjemność spotkać się i porozmawiać z Tobą we Wrocławiu to dziś Twój głos mnie OCZAROWAŁ ! Zosiu Cudny masz cudowny głos ! Oby było więcej takich okazji by czytelnicy mogli Cię słuchać :)

    Pozdrawiam !
    A.

      • Zgadzam się! Głos Zosi i cała Zosia, eh… jestem oczarowana.
        Plus naturalność i piękny uśmiech! Piękny debiut:-)
        Dobrze, że można obejrzeć online!
        Pozdrawiam,
        Marta:-)

  2. Nie wiem czemu Zosiu mój komentarz się nie zapisał w całości, w każdym razie chciałam jeszcze dodać, że masz tak miły i ciepły głos, że to naprawdę przyjemność Cię słuchać i oglądać:-) Szkoda, że blog nie daje takich możliwości częściej:-)
    p.s. Pan prowadzący też był wyraźnie pod wrażeniem:-)

  3. Zosiu wygladaja pysznie! Nigdy nie robilam knedli samodzielnie, ale tym razem chyba sie skusze ;)
    A Twoja córcia jaka juz duza!
    Pozdrawiam serdecznie :)

  4. Wspaniały przepis; wspomnienie dzieciństwa:-)))
    Gratuluję występu w TV! Pozdrawiam serdecznie z południa PL,
    Marta:-)

  5. Zosiu, skąd jest biały talerz? Widziałam gdzieś taka zastawę i nie mogę skojarzyć:)

  6. Pani Zosiu,
    przecież Pani przepisy to w dużej mierze kalki przepisów Pani Doroty Świątkowskiej z “Moich Wypieków”, które u niej pojawiają się znacznie wcześniej. Już któryś raz widzę tę zależność. Z racji tego, że bardzo dużo korzystam z przepisów Pani Doroty, staje się to dla mnie jako osoby kochającej piec, nieprzyzwoitym zachowaniem. I nawet jeśli to “tylko” Internet należy wymagać od siebie nieco uczciwości.

    Z pozdrowieniami,
    Justyna

    • Dzień dobry Pani Justyno, dziękuję za odwiedziny…. jest mi jednak bardzo przykro, że tak Pani uważa a Pani osąd jest dla mnie niesprawiedliwy i bardzo krzywdzący …. :(

    • Pani Justyno, przecież knedle ze śliwkami to nie jest niczyj patent, w zasadzie wykonanie tej potrawy musi być podobne u każdego. W kuchni właściwie trudno o wymyślenie czegoś autorskiego, bo wszystko już zostało wymyślone. Mnie tylko brakuje czasem wzmianek o tzw. “inspiracji”, bo wydaje mi się, że takowe z całą pewnością mają miejsce (i nie jest to nic złego!)

      • Dziękuję za wiadomość. Odpowiadając na pytanie odnośnie inspiracji, to takie knedle robiła moja przyszywana ciocia/bacia, tylko zamiast ricotty wykorzystywała zmielony twaróg. Pomyślałam sobie zatem, czemu nie podmienić ricottą, zachowując odpowiednie proporcje. Z komentarzy widzę jednak, że nie był to w cale taki zły pomysł :-)) Pozdrawiam ciepło! Zosia

  7. Zosiu, czy takie podsmazone sliwki co pokazywalas w Pytaniu na Sniadanie (do chalki) mozna uzyc do polania nalesnikow? Pozdrawiam!

  8. A do tego ciasta nie dodawać ani cukru ani soli? Będzie smaczne to ciasto bez takich przypraw?

  9. Zosiu, obejrzałam właśnie fragment Pytania na śniadanie z Twoim udziałem i śledząc Twojego bloga od lat jakoś nie spodziewałam, że jesteś taką śmieszką:)…jako skutek uboczny o 21 marzę o knedlach ;) i zrobiłam się głodna i chyba dieta będzie musiała poczekać do jutra..buu:(

  10. Dziś przygotowałam knedle na obiad, to pierwsza rzecz, którą ugotowałam dzięki makecookingeasier!!Musze przyznać, że były przepyszne!!! Będę wracała do tego przepisu nie raz! Bardzo łatwe w przygotowaniu a efekt wyśmienity. Pozdrawiam serdecznie!

    • Wspaniale! Karolino dziękuję Ci zaufanie w kwestii przepisu :-) Mam nadzieję, że przy następnej okazji wyrpóbujesz kilka innych przepisów :-) Dobrego dnia!

  11. Gosiu a czy zamiast ricotty może być chudy twaróg ? I śliwki zastąpić sezonowymi brzoskwiniami ? Jak myślisz wyjdzie ?
    Proszę o odpowiedź .Pozdrawiam

    • Chudy twaróg-doskonały pomysł! Z brzoskwiniani przyznam szczerze, że nie robiłam – ale może być przepyszne! W wolnej chwili daj znać, czy polecasz :D:D:D uściski!

  12. Zosiu,

    Chciałabym dopytać o kwestię tworzenia knedlika :) Czy formujemy z ciasta płaski placek i potem owijamy nim śliwkę? Może pytanie nie jest zbyt błyskotliwe, ale jestem początkującą kucharką ;)

    Chciałabym również zapytać czy planujesz w najbliższej przyszłości podpisywać książki gdzieś w Warszawie? Dopiero teraz nabyłam Twoją książkę, a fajnie byłoby mieć w niej podpis autorki ;)

    Pozdrawiam serdecznie,

    Dominika

    • Dominiko na wstępie dziękuję Ci serdecznie za odwiedziny! Jest mi niezmiernie miło, że moja książka trafiła do Twoich rąk. W Warszawie na razie nie planuję spotkania – chyba, że będziesz przejazdem w Krakowie – 24.10 :-) będę wtedy na Targach Książki. Co do pytania dot. knedli, to jest tak jak wspomniałaś… najlepiej uformować płaski placek, a następnie owinąć w nim śliwkę. Pamiętaj jeszcze o kostce cukru, którą podmienić w miejsce pestki :) Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki!

      • Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

        Planuję przygotować to danie dla rodziny w weekend, chętnie pochwalę się efektami!

        Dominika

        • Ahhh, jeszcze miałam jedno pytanie ;)

          Ile knedli wychodzi z jednej porcji przepisu? Na ile osób? :)

      • Gosiu alez sie ciesze ,że będziesz w Krakowie ! Na pewno postaram się Cię ”złapać ” na Targach Książki .
        Ps.Knedle z brzoskwiniami bardzo smakowały rodzince .
        Czy na Targi wybierasz sie z Kasią ?

  13. Mikosowane czy utłuczone zmieniaki?
    Bo to duza i znaczaca roznica.

    “Ciasto dokładnie zlepiamy, tak by nie widać śliwki.”

    nie było widac … chyba…

    • Dzień dobry :) Z mascarpone niestety nigdy nie przygotowywałam, ale to co mogę szczerze polecić to twaróg :-)

  14. Zosiu,
    mniej więcej ile knedli wyjdzie z takiej ilości składników? Patrząc na ilość śliwek na zdjęciach wnioskuję, że sporo, a nie potrzebuję takiej porcji, więc nie wiem o ile zmniejszyć składniki :(

  15. Witam, obserwuję twój blog już jakiś czas, wypróbowałam kilka przepisów, ale żaden nie zachwycił mnie tak jak ten na knedle. Wyszły pysznie! Miła to odmiana od klasycznych knedli – zamiast ricotty użyłam twarogu, a do środka śliwki po prostu wsypałam cukier brązowy. Cała rodzina zajadała ze smakiem. Gratuluję Ci pomysłów i podziwiam Twoje fotografie. Oby tak dalej!

  16. Wyglądają obłędnie ? Pytanie CZy mozna zastąpić mąkę pszenna jakas inna ale bezglutenowa? Mogłabyś doradzić jaka byłaby odpowiednia ? Dziękuje !

  17. czy mąkę pszenną można zastąpić w całości ziemniaczaną? pytam, ponieważ chciałabym zrobić wersję bezglutenową jednak żadna mąka nie lepi tak jak pszenna. Jeśli można ją zastąpić inną to w jakiej ilości do tego przepisu? Dziękuję i pozdrawiam :)

  18. Moje pierwsze samodzielne knedle – wyszly pycha! Dziekuje za przepis, za rok z pewnoscia powtorka :-))

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.