Skip to main content

Z tęsknoty za włoskimi deserami, czyli jak upiec słynne ciasto włoskiej babci? (Torta della Nonna)

*    *   *

Dokładnie w połowie maja planowaliśmy wyjazd do ukochanej Italii (domyślam się, że w tych planach nie byliśmy odosobnieni :)). Z rozrzewnieniem przeglądam nasze zdjęcia i szczegółowo powracam do wspomnień z Wybrzeża Amalfi, gdzie po raz pierwszy skosztowałam torta della nonna, czyli w tłumaczeniu ciasto babci. Niby kolejna, krucha tarta z budyniowym nadzieniem – a jednak nie! I niech Was nie zmyli jej niepozorność ani widok ośmiu żółtek w składzie. To ciasto w połączeniu z długo paloną kawą o nutach zbóż i karmelu, to spełnienie mojego niedzielnego słodkiego marzenia!

Skład:

Torta della Nonna (przepis nieco zmodyfikowany)

(średnica formy 26 lub 29 cm)

ciasto:

150 g mąki pszennej

25 g cukru pudru (może być zwykły)

125 g schłodzonego masła pokrojonego w kostkę

1 łyżka wody (opcjonalnie)

nadzienie:

1 laska wanilii

ok. 800 ml mleka 3,2%

8 żółtek

skórka otarta z 1 cytryny

180 g cukru

ok. 80 g mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej

do posypania: garść orzeszków pinii lub płatków migdałowych

A oto jak to zrobić:

1. Do szerokiej miski lub na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy pokrojone na kawałki schłodzone masło, cukier i łyżkę wody (opcjonalnie). Zdecydowanym ruchem zagniatamy ciasto, wykładamy nim natłuszczoną formę do pieczenia, wierzch ciasta nakłuwamy widelcem i odkładamy na 30 minut do zamrażalnika. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Ciasto wyjmujemy z zamrażalnika. Pieczemy ok. 25 minut, aż ciasto uzyska złoty kolor. Wyjmujemy i studzimy na kratce.

2. Mleko z naciętą laską wanilii zagotowujemy w garnku – wyjmujemy wanilię, ziarenka przekładamy z powrotem do mleka. W oddzielnej misce ubijamy żółtka z cukrem na puszystą pianę. Dodajemy mąkę ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą i skórkę z cytryny. Dokładnie mieszamy. Następnie do masy z żółtek przelewamy gorące mleko stale mieszając. Całość przelewamy z powrotem do garnka i na małym ogniu podgrzewamy, mieszając do momentu, aż masa zgęstnieje (powinna przypominać budyń).

3.  Na upieczony kruchy spód przelewamy masę budyniową i posypujemy orzeszkami pinii. Tartę umieszczamy w rozgrzanym piekarniku i pieczemy ok. 40 minut. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

Aby przygotować krem: mleko z naciętą laską wanilii zagotowujemy w garnku – wyjmujemy wanilię, ziarenka przekładamy z powrotem do mleka. W oddzielnej misce ubijamy żółtka z cukrem na puszystą pianę. Dodajemy mąkę ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą i skórkę z cytryny. Dokładnie mieszamy.

Następnie do masy z żółtek przelewamy gorące mleko stale mieszając. Całość przelewamy z powrotem do garnka i na małym ogniu podgrzewamy, mieszając do momentu, aż masa zgęstnieje (powinna przypominać budyń).

Na upieczony kruchy spód przelewamy masę budyniową

i posypujemy orzeszkami pinii. Tartę umieszczamy w rozgrzanym piekarniku i pieczemy ok. 40 minut.

Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

*    *    *

Drodzy Czytelnicy, dla wszystkich kochających połączenie włoskiej kawy z deserem lub wspaniałym śniadaniem mam propozycję konkursową.

W terminie od 16.05.2020 roku do 23.05. 2020 wystarczy zamieścić na swoim profilu Instagram zdjęcie swojego połączenia kawy z deserem lub śniadania z kawą – oznaczając hashtagami:  #nespressomoments  #nespressofinedining  #nespresso oraz oznaczając mój profil na Instagramie

Komisja konkursowa jury nagrodzi autorów 3 najlepszych zdjęć/ujęć momentów z kawą – nagrodą główną jest ekspres do kawy Nespresso (model: Essenza Mini Nespresso Czarny Mat) wraz z zapasem kaw Master Origin.

47 Odpowiedzi do “Z tęsknoty za włoskimi deserami, czyli jak upiec słynne ciasto włoskiej babci? (Torta della Nonna)”

  1. To cos zdecydowanie w moim stylu😊 chociaz zabieram sie teraz za brownie z jajek wielkanocnych, taka tarta tez bym nie pogardzila🙈

  2. Robię często bo przypomina mi Rzym…i koniecznie muszą być użyte orzeszki piniowe…:)

  3. Pani Zosiu z jakiej firmy, bądź jakiego tworzywa poleca pani formy do ciast? 🙂

  4. Przepyszna musi być Twoja tarta(bałabym się tylko czy wyjdzie mi krem🙉).
    PS.Bosko Ci w niebieskim😍
    Aga.

  5. Dzień dobry,

    Piękne zdjęcia ;)
    Czy może Pani zdradzić skąd ten fartuszek? :) bądź polecić fartuch właśnie tego typu? :)

    Pozdrowienia z Łodzi – Maria

  6. Uwielbiam włoskie klimaty ❤, a Twoja strona Zosiu to dla mnie taka mała Italia. Ciasto wygląda przepysznie. Na razie się przymierzam , żeby je zrobić. Ale za to w zeszłym tygodniu upiekłam migdałową szarlotkę z Twojego przepisu i rodzina była zachwycona. Ciasto zniknęło już następnego dnia 😊.

  7. Wygląda pysznie! Mam jednak pytanie o piękną bluzkę – czy można wiedzieć, gdzie kupiona?

    • Ewo to sukienka, kupiona w Zarze (obecna kolekcja, polecam, bo jest pięknie uszyta) :)

  8. Pieknie wyglada 😍 czy orzeszki pini można zastapić innymi? I czy wykładamy goracy krem na schłodzony spód? Czy musimy ten krem schłodzić najpierw? Chociaż potem i tak wróci do piekarnika 🤔 ale czy taki goracy nie wpłynie szkodliwie na kruchy spód? Zawsze mam takie watpliwości przy tartach…dziekuje z góry za podpowiedź 😊😘

    • Olu, bardzo dobrze że pytasz :) Orzeszki pinii możesz śmiało zastąpić płatkami migdałowymi – a krem warto wcześniej lekko schłodzić (chyba pisałam o tym w procedurze:)) ŚCISKAM i trzymam mocno kciuki za udane wypieki!

  9. Zosiu,
    Jak Ty to robisz, że brzegi tarty nie „spływają” Ci w trakcie pieczenia? S😐 U mnie wszystko zjeżdza w dół w piekarniku🙁

  10. Pani Zosiu,
    mam pytanie o żółtka w cieście kruchy np. do tatry. Dawać czy nie? Przesledzilam różne przepisy u Pani i nie znalazłam odpowiedzi od czego to zależy.
    Chciałabym, żeby ciasto dobrze się kroilo.

  11. Zaczęłam piec tarty dzięki MCE😊 tylko wg przepisu Zosi i zawsze swietnie sie kroją i nigdy boki nie spłynęły. U mnie sprawdza sie super i szczerze polecam!

  12. Zosieńko upiekłam i faktycznie-fenomenalna. By the way wszystko mi wuchodzi z Twoich przepisow! Z resztą jak zawsze, jestes wspaniala o niezastapiona ❤️

  13. Zosiu droga, w ciastach jestes swietna! Torta della Nonna w twojej interpretacji ma mniej ciasta, niz w oryginalnym przepisie, wiec kupuje na slepo, bo budyniowy krem w wypiekach to jedyny, ktory lubie. Inne ciasto, ale nadzienie takie podobne do polskiej Napoleonki, francuskiej Mille-feuille, czy austriackiej Cremschnitte. Lubie wszystkie.
    Ale czy z tesknoty za wloskimi slodkosciami pijesz Zosiu, szwajcarska kawe?
    Wypieki czasami kupuje, nespresso nigdy! Produkt wyjatkowo ambiwalentny i niepasujacy do obecnych czasow. Wykreowany w latach 70-tych XXw, dopiero 30 lat pozniej dzieki wyrafinowanej i wyrachowanej strategii marketingowej, ktorej najwiekszym motorem byla reklama z George Clooney, zdobyl popularnosc. Nawet abstrahujac od aktualnej pademii koronowirusa, ten produkt nie pasuje do obecnych czasow, kiedy nastolatkowie walcza o przyszlosc wlasnego zycia na Ziemii, o przyszlosc klimatu i srodowiska. Swiadomosc zobowiazuje do niekupowania tego produktu, ktory co prawda zuzywa mniejsza ilosc kawy niz normalny ekspress cisnieniowy lub tradycyjna kawiarka, ale bilans ekologiczny zarowno w technologii produkcji, jak i niewspolmiernie wysoka ilosc wytwarzanych odpadow (nie tylko w postaci zuzytych kapsulek, ale powlekanych kartonazy), plus wysoka cena i przywiazanie konsumenta do okreslonej marki, nawet gdy specjalisci od reklamy wmawiaja nam lifestyle, nie pasuje do wspolczesnych wyzwan. Usmiechy do swiadomych konsumentek i konsumentow. :)
    PS fusy naturalnej kawy znajda szerokie zastosowanie w domu i ogrodzie.

  14. Upiekłam i jestem zachwycona! Dziękuję Ci Zosieńko – faktycznie jesteś niezastąpiona :*

  15. Niezręcznie tak się dopytywać ale kiedy rozstrzygnięcie konkursu? Wiadomo, że jak się wzięło udział to… Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  16. Zosiu, troszke pozno zabralam sie za ta tarte, choc myslalam o tym przez kilka miesiecy. Nie widze w opisie w jakiej temperaturze pieczemy tarte juz w masa budyniowa. 40 min ale w jakiej temperaturze? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.