Skip to main content

PARYŻ. OPOWIEŚCI NIE TYLKO KULINARNE

Wiosna w Paryżu z perspektywy matki i córki. Marzyłam o wspólnym czasie w słynnym mieście świateł. O podążaniu ulicami i rozmowach o wszystkich zasłyszanych rodzinnych historiach. I w końcu znalazłyśmy na to czas. Dwa tygodnie temu odwiedziłyśmy Paryż. Tylko we dwie. Wspólnymi siłami próbowałyśmy ustalić w jakich latach mój Dziadek studiował na Sorbonie – pół żartem pół serio zastanawiałyśmy się, czy miał czas na chłonięcie wiedzy i czy ówczesny Moulin Rouge nie za nadto go rozpraszał. Wielokrotnie rozmawiałyśmy o wrażeniach, jakie musiało wywrzeć to miasto na jego żonę, moją Babcie Hanusię (mamę mojej Mamy) która z trudem po kilku odmowach ówczesnego rządu, mogła przez jakiś czas doświadczyć życia w Paryżu. Dla historyka sztuki przełom 1968 roku musiał być innym światem. Nagły brak dzieci sprawił, że zatraciłyśmy się w naszych rozmyślaniach i w pokonywaniu dystansu. Śmiałyśmy się razem, co chwilę zatrzymując przed nowym miejscem i krzycząc: och, jak tu pięknie, a patrz na to i na to. I domyślacie się, że mogłybyśmy tak bez końca. Paryż. Ileż to marzeń pochłonął, ile w tych historiach dramaturgii, ile snów niespełnionych, które leciały do tego miasta ze wszystkich końców świata. Dotarłyśmy tam, gdzie planowałyśmy. Do miejsc nam bliskich i nostalgicznych. Zachowamy je w naszych sercach. A gdy moja Hanusia nieco podrośnie zabiorę ją tam też. Udało mi się również przywieźć dla Was kilka adresów, być może pomogą Wam w planowaniu wymarzonej podróży.

Podążając ulicami Paryża czytałyśmy sobie na głos ,,Polki na Montparnassie”. Jeżeli interesujecie się utworami biograficznymi, nieco feministycznymi albo wolnościowo równościowymi, to gorąco Wam polecam.

PETIT PALAIS | Muzeum w Centrum Paryża | Av. Winston Churchill, 75008, Paris

Spacerując mostem Aleksandra III w stronę Pól Elizejskich ujrzycie dwa dostojne pałace: Grand Palais i Petit Palais. Obydwa budynki powstały na Wystawę Światową w 1900 roku i do dziś zachwycają swoją eklektyczną architekturą. Bogactwo kolekcji sprawia, że niektórzy nazywają Petit Palais ,,małym Luwrem”. Wstęp wolny.

CAFÈ LE JARDIN | Cafè le Jardin du Petit-Palais | 2 Av. Winston Churchill, Paris

Z dala od turystycznego tłumu w samum centrum Paryża. Czy to jest możliwie? Wystarczy spędzić tu zaledwie chwilę, aby się o tym przekonać. Osobiście polecam. Wspaniałe miejsce na pierwsze dni wiosny z roztaczającym zapachem kwitnących drzew.

MUSÈE RODIN | musee-rodin.fr | 77 Rue de Varenne, Paris

LE TRAIN BLEU | Gare de Lyon, Pl. Louis

Nieprawdopodobny budynek w samym dworcu. Podobnie jak most Aleksandra III, Grand Palais i Petit Palais restauracja jest częścią wspaniałego dziedzictwa architektonicznego belle èpoque. Restauracja serwuje klasyczną kuchnię francuską, a gdybyście mieli ochotę na Crêpes Suzette, to nie ma lepszego miejsca. Sami zobaczcie te wnętrza!

THE USED BOOK CAFÉ | Merci Paris | 111 bd Beaumarchais, Paris 3

MERCI PARIS | Magasin Mode & Maison | 111 bd Beaumarchais, Paris 3

Ten sklep może sprawić, że będziecie musieli dokupić dodatkowy bagaż. Ogromny budynek z fasadą od strony bulwaru Beaumarchais. Niezwykła przestrzeń z elementami wystroju wnętrz. Ja przepadłam w dziale ceramiki.

ALIX D. REYNIS | Lamps, Jewelry, Lifestyle, Wellness | 22 rue Jacob lub 24 rue de Sèvres, Paris

Od kiedy trafiłam na ich profil na Instagramie, obiecałam sobie, że odwiedzę atelier. W Paryżu mają dwa adresy i w obydwu byłam. Jeżeli w najbliższej przyszłości ,,rzucę” blog, to będziecie wiedzieli, że zajęłam się ceramiką. Takie miejsce chciałabym stworzyć też u nas. Zachęcam Was do odwiedzenia ich profilu.

ART DU BASIC | 78 rue vieille du temple 75003 Paris

Są radości kulinarne, wnętrzarskie i również modowe. Moja garderoba z roku na rok jest bardzo podobna. Wymieniam ją tylko z powodu tego, że bywa znoszona. Jeżeli kochacie tzw. basicowe produkty, to może wpadnie Wam coś w oko.

LE MEURICE ALAIN DUCASSE | 228 Rue de Rivoli, 75001 Paris

W 2008 roku Philippe Starck i jego córka artystka Ara stworzyli na nowo wystrój. Wysokie posrebrzane konsole, marmurowe wnętrza, kolumny, żyrandole to wszystko sprawia, że atmosfera tego miejsca jest bardzo podniosła.

GALERIE VIVIENNE | 4 Rue des Petits Champs, 75002, Paris

MUSEÈ DU LOUVRE | 75001 Paris

BIBLIOTHÈQUE NATIONALE DE FRANCE | 5 Rue Vivienne, 75002, Paris

Moje wspaniałe odkrycie, które sprawiło, że być może we wrześniu, będę tu częściej (i nie, nie myślę o kolejnych studiach). Kocham nastrój w bibliotekach. A ta jest wyjątkowa, w samym centrum Paryża. Odwiedziłam dwie sale – pierwszą można swobodnie odwiedzić z młodszym towarzystwem (cudowne zbiory dziecięcej literatury), nikogo nie krępuje fakt nagrywania lub robienia zdjęć, drugie pomieszczenie jest już tylko dla osób z kartą, w którym obowiązuje nastrój skupienia.

ALLARD | 41 Rue Saint – Andrè des Arts, 75006, Paris

Podobnie jak Wy, ja też mam swoich ulubionych blogerów i lubię ich rekomendację. Gdy zobaczyłam ten adres u Mimi Thorisson, zapisałam go sobie i w końcu udało mi się dotrzeć. Żabie udka, gotowany turbot, foie gras – niecodzienne potrawy, prawdziwa rozkosz.

LA PALETTE | 43 Rue de Seine, 75006 Paris

Miejsce do którego trafiłyśmy przypadkiem, bo ujęło nas kwitnące drzewo wokół którego zasiadał tłum. Aby zaspokoić apatyt na tatara z frytkami, croque madame, a na deser zjeść najlepszego eklera ze słonym karmelem, wprost idealne. Usiadłyśmy oczywiście na zewnątrz oglądając przechodzących ludzi.

24 Odpowiedzi do “PARYŻ. OPOWIEŚCI NIE TYLKO KULINARNE”

 1. Zosiu pięknie ! Najważniejsze z najważniejszych .. jeżeli lubisz Starck – polecam Kong przy Pont Neuf na popołudniową herbatkę . A bientôt w Paryżu zatem …

 2. Piękny przewodnik po wyjątkowych miejscach w Paryżu . Dziękuję , zapisałam do zwiedzania w maju . Chciałabym zapytać jeśli można , w jakim hotelu się zatrzymałyście ?
  Dziękuję i ściskam w ten wspaniały niedzielny wieczór 😘

 3. Zosiu,byłam w Paryżu dawno temu,a teraz…chcę nauczyć się francuskiego!Tak dla siebie😊Zakupiłam książkę cudnej Marty Bargiel i zanużam się w tym pięknym języku.Może jak wrócę do Paryża,odwiedzę te miejsca,o których piszesz i zamówię wszystko co będę chciała po francusku🙈😘

 4. Twoje zdjęcia Zosiu to jak Paryż z pocztówki!😊 cudowności!!
  Czy możesz zdradzić skąd jest ta koszula w biało niebieskie paski? Wszędzie takiej szukam. Pozdrowienia!😉

 5. Cos pieknego, Jak zawsze klasa. Moge zapytac sie skad ta piekna marynarka / garsonka czarno-biala.
  Dziekuje, Dorota

 6. Wspaniały wyjazd. Piękne chwile z mamą. Ja jak dotąd byłam w Paryżu trzy razy; pierwszy raz jako nastolatka z rodzicami, potem z przyjaciółmi. Za drugim razem mieszkaliśmy w pokojach gościnnych polskiej szkoły przy rue Lamande. To był najdłuższy wyjazd, bo trwał aż dwa tygodnie, ale chętnie pojechałabym tam znowu. Uściski i pozdrowienia ;-)

 7. Piękna relacja Zosiu, z niekoniecznie turystycznych miejsc Paryża, dziękuję. Na chwilę oderwałam się od rzeczywistości.. Dobrego dnia, pozdrawiam :)

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.