Skip to main content

Lekki przepis na tatar z pstrąga, czyli jak zaimponować swoim gościom w ostatniej chwili?

*    *    *

Kilka dni temu obiecałam mojej Czytelniczce przepis na tatar. Z przyjemnością Was dzisiaj nim częstuję. Jest tak dobry, że nieskromnie powiem, że jestem z niego zadowolona. Kilka prób mam za sobą – a to za dużo soku z cytryny i w smaku przypominał ceviche, albo za dużo sosu sojowego. Jednego się trzymałam, że nie dodam majonezu. I całe szczęście! Ale o tym sami się najlepiej przekonajcie. Uściski!

Skład:

(przepis dla 4 osób)

2 duże płaty pstrąga tęczowego

2 szalotki (lepsze niż cebula)

2 czubate łyżki kaparów

1 pęczek koperku

1/2 pęczka szczypiorku

2 łyżki sosu sojowego

sok z 1/2 cytryny

2-3 łyżki oleju rzepakowego

1 łyżeczka sosu sriracha (tajski sos z przetartych papryczek chili z dodatkiem czosnku, octu, cukru i soli, polecam nie rezygnować z niego)

A oto jak to zrobić:

  1. Płaty pstrąga dokładnie myjemy i usuwamy z nich skórę. Sprawdzamy czy nie mają ości (w sklepie rybnym zawsze informuję panie sprzedawczynie, że ryba na tatar :)) i kroimy rybę na małą kostkę. Szalotkę, koperek, szypiorek i kapary również drobno siekamy.
  2. W szerokim naczyniu łączymy posiekaną rybę, szalotkę, koperek, kapary, olej, sos sriracha, sok z cytryny i sos sojowy. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy solą wg własnego uznania. Sos sojowy dodaje słonego posmaku, więc sami najlepiej uznamy proporcje. Na końcu doprawmy świeżo zmielonym pieprzem.

Płaty pstrąga dokładnie myjemy i usuwamy z nich skórę. Sprawdzamy czy nie mają ości (w sklepie rybnym zawsze informuję panie sprzedawczynie, że ryba na tatar :)) i kroimy rybę na małą kostkę.

W szerokim naczyniu łączymy posiekaną rybę, szalotkę, koperek, szczypiorek, kapary, olej, sos sriracha, sok z cytryny i sos sojowy

Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy solą według własnego uznania. Sos sojowy dodaje słonego posmaku, więc sami najlepiej uznamy proporcje. Na końcu doprawmy świeżo zmielonym pieprzem.

Podajemy z pieczywem – polecam na wierzch plastry szalotki i kawałek szczypiorku.

Tatar doskonale sprawdzi się na przyjęciu – możemy go śmiało przygotować parę godzin przed i wstawić do lodówki. Jest również doskonały tuż po zrobieniu. Nie potrzebuje czasu, żeby się ,,przegryźć”. W moim e-booku MAKE TABLE EASIER możecie również znaleźć kilka sprawdzonych przepisów właśnie na taką okazję (np. moje ulubione Vitello tonnato albo krewetki).  Jest też sporo pomysłów, jak niewielkim kosztem udekorować stół i sprawić, żeby było kameralnie i nastrojowo.

Z hasłem: PARTY zniżka dla Czytelników MCE – 30%. E-book dostępny jest TUTAJ.

29 Odpowiedzi do “Lekki przepis na tatar z pstrąga, czyli jak zaimponować swoim gościom w ostatniej chwili?”

  1. Ależ to jest super przepis, Zosiu. Prosty i pyszny! Ślinianki pracują. No i ten płat ryby skradł moje serce. W Gdyni nie trudno o dobrej jakości ryby. Zawsze odwiedzam Halę Rybną i robię zakupy.
    Zrobię z pewnością:-) Uwielbiam surową rybę!
    Pozdrawiam serdecznie z bardzo wietrznego południa PL,
    Marta:-)

  2. Pięknie dziękuję :) dla mnie, dla nas wszystkich, którzy klikali „Zosia, Zosia” jesteś ambasadorką :) gdyby nie Ty pewnie zawsze na hasło Tyrol widziałabym kapelusz z piórkiem, lederhose. A w weekend wjeżdża tatar, ten tatar. Uściski.

  3. Jestem wielbicielka tatara klasycznego jadam tez z łososia ale z pstrąga jesczze nie ,zapisuje do wykonania jak najszybciej 😁

  4. Wygląda smakowicie, z sezamową bułeczką!! 🤤👌Czy surową rybę należy poddać jakiejś obróbce termicznej, jak np. głębokie mrożenie? Znam też przepisy, które przewidują np.dlugie marynowanie w soli i czymś kwaśnym np. soku z cytryny, ale tu nic takiego nie widzę, więc się zastanawiam jak należy podejść do kwestii bezpieczeństwa z taką surową rybą? Dziękuję i pozdrawiam! 🌷
    Lena

    • Lena, w całej Unii Europejskiej ryby morskie – śledź, makrela, szprot, łosoś z wolnego połowu etc muszą być poddawane zamrażaniu i jest to bezwzględnie wymagane przez przepisy sanitarne. Taka obróbka termiczna zabija wszystkie larwy pasożytów. Jednak większość ryb oferowana w handlu, to ryby hodowlane, poddawane stale kontroli weterynaryjnej.
      Ale jesli masz jakieś obawy to najlepiej zamrozić do -20st i rozmrozić w lodowce.

      Pozdrowienia:)))

  5. Zosiu! Już wiem czym zaskoczę męża w sobotę wieczorem na wieczór tylko dla nas. ;) we wtorek idę do szpitala na zabieg i bardzo chciałam spędzić ten weekend na wspólnej kolacji z czymś lekkim. A wiesz zwykle pizza, lasagne, tarty… w ten weekend to odpada :)

    • życzę zdrowia! i pięknego wspólnego z mężem wieczoru :)
      Też się skuszę na tatar od Zosi – czekałam na ten przepis :)

  6. Droga Zosiu, fajny przepis! O tatarach rybnych czesto wspominałam w komentarzach, bo na naszym stole, to „chleb nasz powszedni” – lubimy surowe ryby. Jednak z kaparami jeszcze nie przyrządzaliśmy, wiec wypróbuje.
    Tatar sam w sobie to jedna z najprostszych w przyrządzaniu potraw – krojenie składników i ich odpowiednie przyprawienie – tylko tyle. Jednak nawet zwykle krojenie może być udoskonalone. Podpowiem – profesjonaliści nie usuwają specjalnie skory, tylko kroją płasko w poprzeczne plastry, wiec skora zostaje jako odpadek. Plastry kroją w paski, a paski w kosteczkę – nie siekają. Podobnie kroją szalotkę, cebulę, ogórek czy fenkuł etc. Plastry, paski, kosteczka.
    Bardzo ważne jest pośrednie traktowanie pokrojonej ryby lodem. Oznacza to umieszczanie pokrojonej ryby w mocno schłodzonym naczyniu, najlepiej umieszczonym w lodzie. Inaczej mięso tłustej ryby staje się rozmoczone i puszcza tłuszcz.
    Ekonomiczniej i zero waste – jest kupować całe ryby, filetować w domu, a z pozostałych resztek przyrządzać bulion. W handlu głowy, szkielety rybie są po prostu wyrzucane, a to jest świetna baza rybnego bulionu.
    Tatary sa fajne, nie tylko ze względu na łatwość w przyrządzaniu, ale również szerokie pole dla kulinarnej kreatywności. Najprostszy i wyśmienity jaki spotkałam to pstrąg łososiowy ze świeżym ogórkiem i blanszowaną przez 30sek szalotką. Pstrąg łososiowy doskonale komponuje się z fenkułem i pomarańczą, z awokado, z rzodkiewką, selerem naciowym etc.
    Można również łączyć mięso rybne z owocami morza – przykładowo łosoś z przegrzybkami etc. Na sposób azjatycki nie tylko z sosem sojowym, ale z sosem teriyaki, cytrynowym ponzu, kolendrą, trawą cytrynową etc.
    Sposób podania tez jest bardzo dowolny. Tak jak tu w formie pasty kanapkowej, albo klasycznie na talerzu. Francuzi podają zawsze z frytkami, w północnej części Europy podawany jest tradycyjnie z czarnym chlebem, chlebem razowym, pumperniklem.
    Z rybnymi tatarami zawsze jest świetna smakową zabawa, jednak nie tylko majonezu, ale również surowego zółtka jak w tatarze wołowym lepiej nie dodawać.

    Pozdrowienia i bon weekend :)))

    • Gaby , czy Ty prowadzisz może swój blog ? Widać , ze masz potworna potrzebę dzielenia się swoją wiedzą z innymi . Nie pytam złośliwie ale może przemysł to .
      Zosiu , przepis wyglada obiecująco . Wypróbuje jak tylko dostanę tak świeżutką rybkę 😬

  7. Pani Zosiu, milczy Pani, bo wszyscy zamilkliśmy w tych dniach. My jednak czekamy. Na Pani pogodę, na Pani kojące fotografie, na atmosferę, którą Pani tworzy.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.